
Patarimai norintiems organizuoti GlobaLab mokymo(si) procesą
Norite organizuoti jaunimui skirtą globaliąją laboratoriją? Štai keletas patarimų, padėsiančių Jums tą sėkmingai padaryti. Šiuos patarimus parengėme, remdamiesi savo patirtimi, kurią sukaupėme organizuodami jauniems žmonėms skirtas globalias laboratorijas projekto “Six Steps to Global Citizenship” metu.

Jei nuspręsite organizuoti globaliąją laboratoriją kaip ilgalaikį mokymo(si) procesą, stenkitės, kad joje dalyvaujančių jaunų žmonių grupė nesikeistų. Tai leis įtraukti jaunimą į nuodugnų pasirinktų globalių problemų tyrinėjimą ir užtikrinti veiksmingą mokymosi bei aktyvaus dalyvavimo procesą, leisiantį išplėtoti jų globaliojo pilietiškumo kompetencijas.

Padėkite jaunimui geriau suprasti GlobaLab projekto temų (Aplinka, Technologijos, Judėjimas, Daiktai) kompleksiškumą, skatinkite juos nagrinėti šias temas skirtingais aspektais. Tą padaryti jums padės metodiniame leidinyje “Šeši žingsniai ir Tu – pasaulio pilietis! Vadovas dirbantiems su jaunimu” siūlomi metodai.

Išlaikykite ryšį su jaunimu ir po mokymo(si) proceso, ypač tais atvejais, kai jie planuoja ir įgyvendina pilietines veiklas, neįtrauktas į globaliosios laboratorijos programą. Jūsų palaikymas juos motyvuos aktyviai veikti.

Skatinkite jaunimą naudoti kuo daugiau informacijos šaltinių pasirinktų globalių problemų tyrinėjimui, pateikiamų ir užsienio kalbomis. Tai leis jiems susiformuoti platų požiūrį į jiems rūpimas problemas.

Planuodami globaliąją laboratoriją, skirkite dėmesio komandos formavimui ir stiprinimui bei grupės dinamikos išlaikymui viso mokymo(si) proceso metu. Sėkmingas komandinis darbas leis globaliojoje laboratorijoje dalyvaujančiam jaunimui tiek mokymosi procese, tiek ir planuojant ir įgyvendinant pilietines iniciatyvas.

Globaliosios laboratorijos metu stenkitės parodyti jaunimui aiškų ryšį tarp GlobaLab siūlomų temų, su jomis susijusių globalių problemų ir jų asmeninio gyvenimo. Tai padės jauniems žmonėms geriau suvokti savo vaidmenį globaliame pasaulyje ir prisiimti atsakomybę už kovą su globaliais iššūkiais.

Globaliojo pilietiškumo temų ir problemų spektras yra itin platus, taigi nei vienas iš mūsų negalime būti visažiniais ir išmanyti kiekvieną globalią tematinę sritį. Tais atvejais, kai jaunimas klausia su konkrečia problema susijusių dalykų, o jums apie tai trūksta žinių, kartu su jais diskutuokite, tyrinėkite ir ieškokite atsakymų.

Kartu su jaunimu planuodami pilietines iniciatyvas, stenkitės, kad jos pasiektų kuo didesnę auditoriją. Šiandien labai svarbu didinti kuo didesnio skaičiaus jaunimo susidomėjimą globaliomis problemomis.

Globaliosios laboratorijos metu jaunimas gali susidurti su įvairiais iššūkiais: bandymu sulaužyti visuomenėje įsišaknijusius stereotipus, sprendimų, kaip savo pilietine veikla pasiekti kuo didesnę jaunimo auditoriją, paieškomis ir kt. Kova su šiais iššūkiais gali būti nelengva, tačiau ji tikrai prisidės prie jaunų žmonių asmeninio augimo bei padės sustiprinti komandinio darbo, sprendimų priėmimo, konfliktų transformacijos, atsakomybės prisiėmimo kompetencijas.